Vyše 40 futbalistov trénovalo v tanečnom klube Welcome Trnava

06.04.2024

Vyše 40 futbalistov klubu Lokomotíva Trnava si obohatilo svoje pravidelné tréningy o hodiny tanca v TK Welcome Trnava. Počas dvoch mesiacov si pod vedením vedúceho klubu Zdena Blesáka skúsili základy štandardných i latinskoamerických tancov. Tréningy mali zlepšiť ich koordináciu, výkon i kondíciu.

"Bol som veľmi milo prekvapený, ako zdanlivo nezlučiteľná kombinácia zafungovala. Môže sa na prvý pohľad zdať, že tanec a futbal toho nemajú veľa spoločného, ale opak je pravdou. Prostredníctvom tanca si posilňujete centrum tela, učíte sa držať stabilitu a pracujete na väčšej sile v nohách a tým aj na výbušnosti – teda na kvalitách, ktoré zúročíte nielen pri futbale, ale aj pri iných športoch," uviedol Blesák, pričom dodal, že v minulosti už viedol kurz futbalistov.

Ako ďalej spresnil, 12 až 13-roční futbalisti si prešli základy tancov jive, cha-cha či valčík. Zdôraznil, že tanec neprispieva iba k lepšej fyzickej kondícii, ale obohacuje taktiež osobnosť človeka. "Keď sme už prešli základy, chalanom sme ponúkli taktiež tréning s tanečnými partnerkami. Bolo príjemné sledovať, ako sa z hanblivých mladých mužov stávajú gentlemani osvojujúci si základy správania sa voči ženám, ktoré využijú aj vo svojom súkromnom živote," konštatoval Blesák.

"Bolo to úžasné a veľa som sa nového naučil," uviedol 12-ročný absolvent tanečného kurzu. Ďalší tanečníci pripustili, že spočiatku boli hanbliví, ale nakoniec ich bavilo aj tancovanie s dievčatami.  Počas hodín mali veľa zábavy, z tancov ich najviac bavili jive a anglický valčík. "Užili sme si to naplno, bola to sranda a fantázia," zhodli sa budúce nádejné futbalové hviezdy.

Podľa trénera futbalistov Milana Sekeru boli tanečné hodiny pre futbalistov tréningovým doplnkom, ktorý bol zameraný predovšetkým na ich pohybovú stránku. "Naše mladé futbalové talenty najprv nechápali, že aký význam bude mať pre nich tanečná. Povedal som im, že tanečné tréningy budú mať ako spestrenie. Po absolvovaní kurzu sme mali tréning zameraný na hernú činnosť jednotlivca, kde bolo vidieť ľahkosť pohybu na lopte. Po tréningu som sa spýtal chalanov, že ako sa im trénovalo. Dostal som odpoveď, že sa cítili sebavedomo a verili si. Vtedy som im zároveň odpovedal na otázku, ktorú mi položili pred kurzom, že na čo im bude tanečná. Presne z tohto dôvodu," vysvetlil Sekera. 

Tréner futbalistov sa zároveň poďakoval Blesákovi a jeho ďalším trénerom za profesionálny prístup a teší sa na ďalšiu spoluprácu. Zdeno Blesák ocenil snahu a disciplínu futbalistov. Rovnako nevylúčil podobnú spoluprácu v budúcnosti. Verí, že niektorých hodiny tanca oslovili natoľko, že sa mu budú venovať aj naďalej.